Reklama

Stanowcze „NIE” dla połączenie szpitali. Wyniki referendum w Szpitalu nr 2 w Mysłowicach

13/05/2026 14:57

Zakończyło się dwudniowe referendum w Szpitalu nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach. Pracownicy placówki niemal jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko planowanej konsolidacji ze Szpitalem Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Załoga murem stanęła także za obecnym dyrektorem, Grzegorzem Nowakiem.

Głosowanie, które odbyło się 12 i 13 maja, zostało zorganizowane przez związki zawodowe NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ „Solidarność 80”. Frekwencja pokazała, jak wielkie emocje budzi temat przyszłości lecznicy – już w pierwszej godzinie głosowania do urn poszło 35% uprawnionych, a wysoka frekwencja utrzymała się do samego końca. Uprawnionych do głosowania było blisko 300 pracowników „Dwójki”. Część pracowników, która nie wzięła udziału w referendum to osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich i na urlopach.

Reklama

 

Jasny sygnał: Nie dla połączenia, Tak dla dyrektora

Wyniki głosowania, przeliczone po zamknięciu referendum 13 maja o godzinie 13:00, nie pozostawiają złudzeń co do nastrojów w załodze Szpitala nr 2. Zdecydowana większość pracowników biorących udział w referendum opowiedziała się przeciwko konsolidacji z jaworznicką placówką.

Jednocześnie załoga wyraziła silne poparcie dla obecnego kierownictwa. Większość głosujących chce pozostawienia dyrektora Grzegorza Nowaka na zajmowanym stanowisku oraz kontynuacji prowadzonych przez niego działań rozwojowych.

Reklama

 

Liczba osób uprawnionych do głosowania: 284.

Udział w głosowaniu wzięło 187 pracowników (65,85 proc. frekwencji).

Wyniki głosowania w sprawie konsolidacji:

przeciwko konsolidacji: 171 głosów (91,44 proc. oddanych głosów),

za konsolidacją: 8 głosów (4,28 proc. oddanych głosów),

głosy nieważne: 8 (4,28 proc. oddanych głosów).

 

Wyniki głosowania w sprawie pozostawienia Grzegorza Nowaka na stanowisku dyrektora naczelnego:

za pozostawieniem na stanowisku: 159 głosów (85,03 proc. oddanych głosów),

przeciwko: 20 głosów (10,7 proc. oddanych głosów),

Reklama

głosy nieważne: 8 (4,28 proc. oddanych głosów).

 

Strach o miejsca pracy i dobro pacjentów

Choć referendum nie jest formalnie wiążące dla podejmujących ostateczną decyzję o fuzji, stanowi ono potężny głos doradczy, którego nie sposób zignorować. Inicjatywa związkowców to pokłosie narastających obaw. Pracownicy boją się nie tylko o swoje stabilne zatrudnienie i przyszłe warunki pracy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo medyczne mieszkańców Mysłowic.

„Uważamy, że głos pracowników – jako osób bezpośrednio zaangażowanych w funkcjonowanie szpitala – powinien zostać uwzględniony w procesie podejmowania tak ważnej decyzji” – czytamy w oficjalnym piśmie związkowców.

Reklama

 

Co dalej z mysłowickim szpitalem?

W piśmie skierowanym do dyrekcji już 6 maja przedstawiciele związków zawodowych podkreślali, że każda zmiana strukturalna tej skali drastycznie wpłynie na organizację świadczeń zdrowotnych. Konsolidacja budzi pytania o to, czy mieszkańcy Mysłowic nie stracą swobodnego dostępu do usług medycznych na dotychczasowym poziomie.

Mimo że wynik głosowania jest „głosem doradczym”, stanowi on jasną żółtą kartkę dla planów łączenia lecznic. Teraz oczy wszystkich zwrócone są na decydentów – czy wezmą pod uwagę wolę załogi Szpitala nr 2?

Reklama

 

Trwają prace zespołu eksperckiego

Proces konsolidacji Szpitala nr 2 i Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie został oficjalnie zapoczątkowany 22 kwietnia, poprzez podpisanie listu intencyjnego przez prezydentów Jaworzna i Mysłowic. Zapisy w liście intencyjnym zakładają w pierwszym etapie współpracy połączenie świadczeń związanych z chirurgią ogólną, a w kolejnych etapach mają być to pozostałe zakresy działalności. Podpisanie listu intencyjnego rozpoczęło działalność zespołu eksperckiego, który ma przygotować konkretne założenia konsolidacji. W skład zespołu wchodzi 30 osób oraz dwoje ekspertów. Mysłowice są reprezentowane przez 21 osób, w tym dyrektora Szpitala nr 2 Grzegorza Nowaka.

Reklama

Kwietniowe rozmowy, które odbyły się w szpitalu w Jaworznie, a w których uczestniczyli przedstawiciele obu miast, zbiegły się z ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia programem naprawczym dla szpitali. Rządowy program przewiduje nawet 70 mln zł wsparcia dla placówek szpitalnych, które zdecydują się na połączenie sił i zmianę sposobu organizacji leczenia. O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty lecznicze, które udokumentują podjęcie decyzji o połączeniu nie później niż do 31 marca 2027 r.

Miejsce zdarzenia mapa Mysłowice
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/05/2026 08:10
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ratujmy nasz szpital - niezalogowany 2026-05-14 07:22:08

    Teraz, za tym, powinna iść akcja zbierania podpisów wśród mieszkańców. Nie można pozwolić na utratę przez Mysłowic an swojego szpitala. Załoga, znająca sytuację, dała wyraźny sygnał do działania.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo ctMyslowice.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości