Reklama

Kolejne rekordy Polaków w oddawaniu butelek. Rząd rozważa rozszerzenie systemu kaucyjnego o „małpki”

25/06/2026 13:29

Polacy masowo ruszyli do butelkomatów i punktów zbiórki, a system kaucyjny bije kolejne rekordy popularności. Ministerstwo Klimatu i Środowiska bacznie przygląda się tym danym i już analizuje możliwość rozszerzenia programu o kolejne rodzaje opakowań. Jak zapowiedziała szefowa resortu, Paulina Hennig-Kloska, kluczowe decyzje w tej sprawie mogą zapaść jesienią 2026 roku. Na celowniku urzędników znalazły się jednorazowe opakowania szklane, w tym niezwykle popularne na rynku tzw. małpki.

Zanim jednak zapadną ostateczne decyzje legislacyjne, ministerstwo chce poddać system ostatecznemu testowi wydajności podczas trwającego sezonu letniego. To właśnie w miesiącach wakacyjnych sprzedaż napojów – a co za tym idzie, liczba generowanych odpadów – drastycznie wzrasta. Letnia próba logistyczna pokaże, czy rynek, producenci oraz punkty skupu są gotowi na obsługę jeszcze większego strumienia zwrotów.

Miliardowe rekordy i boom na butelkomaty

Wprowadzone rozwiązania z miesiąca na miesiąc zyskują aprobatę w oczach konsumentów. Statystyki ministerstwa pokazują gigantyczny skok lawinowy: o ile w styczniu 2026 roku zebrano 28 milionów opakowań, o tyle w marcu było to już 520 milionów, w kwietniu okrągły miliard, a w maju licznik wskazał rekordowe 1,6 miliarda sztuk.

Reklama

Obecnie na terenie całego kraju działa już 62 tysiące punktów zbiórki. Choć prawo nakłada obowiązek przyjmowania opakowań jedynie na duże sklepy (o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych), to ponad połowa wszystkich punktów (32 tysiące) dołączyła do systemu dobrowolnie. Prawdziwym hitem okazały się jednak automaty kaucyjne. Mimo że stanowią one zaledwie 20 procent wszystkich punktów zwrotu (dostępne są w 13 tysiącach lokalizacji), to generują aż 80 procent całkowitego ruchu i odpowiadają za 85 procent wszystkich odebranych butelek i puszek.

Unijne wymogi motorem napędowym zmian

Włączenie do systemu jednorazowego szkła to spore wyzwanie logistyczne, wymagające reorganizacji pracy u producentów, w sklepach oraz w zakładach recyklingowych. Stawka jest jednak wysoka. Rozszerzenie kaucji na kolejne segmenty opakowań ma pomóc Polsce w wypełnieniu rygorystycznych norm unijnych. Zgodnie z nimi nasz kraj musi osiągnąć poziom selektywnej zbiórki opakowań po napojach na poziomie 77 procent do 2028 roku oraz aż 90 procent od 2029 roku. Raport z funkcjonowania systemu po wakacjach da odpowiedź na pytanie, kiedy i na jakich zasadach „małpki” oraz inne szklane butelki zostaną objęte systemem kaucyjnym.

Reklama


 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo ctMyslowice.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości